Начало Водещи Волфганг Шюсел: До края на годината Австрия може да вдигне ветото за...

Волфганг Шюсел: До края на годината Австрия може да вдигне ветото за Шенген по суша за България и Румъния

74
денков
Снимката е илюстративна

До края на годината е напълно реалистично Австрия да вдигне шенгенското вето, прогнозира пред БНР бившият канцлер на страната Волфганг Шюсел.

„Аз съм оптимист за Шенген. Австрийското вето не е насочено срещу България и Румъния, а е по-скоро зов за помощ, защото системата Шенген не работи. Влязоха хиляди нелегални мигранти – първо през Балканите, сега вече по-скоро през Средиземно море, които преминават вътрешните граници, без да бъдат задържани или регистрирани, и се установяват в Австрия, Германия или Нидерландия“, заяви Шюсел.

По думите му във Виена всеки ден пристигат нови и нови мигранти в рамките на така нареченото „събиране на семейства“.

„Т.е. сега пристигат роднините на мигрантите, които са успели да стигнат до Австрия. Всяка седмица само във Виена пристигат 300-400 души, предимно жени и деца. Как да се погрижим за тях, като не ни стигат учителите, детските градини и средствата за социално подпомагане? Затова казвам, че при променената миграционна обстановка в Европа Шенген не работи.

Новият пакт за миграцията и убежището е ново начало и се надявам, че в Европа ще настъпи промяна. А в резултат на това вярвам, че в края на годината България и Румъния ще влязат в Шенгенското пространство и по суша“, посочи Шюсел.

По негова идея от печат излезе първото специализирано издание за външна политика European Voices с фокус върху бившите социалистически страни.

„Страните от Централна и Източна Европа заслужават по-голямо внимание. Крайно време е да насочим вниманието си към тях, защото през следващите 10-15 години най-значимите процеси в Европа ще се случват именно тук. Следващото разширяване на Европейския съюз ще бъде към Западните Балкани, към Молдова и Украйна. Охраната на външните граници на съюза, отбранителните способности на Европа на фона на войната в Украйна, укрепването на демокрацията и правовата държава – това са ключови теми, които пряко засягат страните от региона.

Според него икономическото развитие на Централна, Източна и Югоизточна Европа ще е определящо за състоянието на целия Европейски съюз.

„Още от годините непосредствено преди и след влизането в съюза бившите социалистически държави влязоха в съревнование за наваксване на икономическата изостаналост и догонване на стандарта на живот в старите страни-членки. Задвижи се един мощен икономически двигател! Икономическият ръст тук ще продължава да расте, за разлика от Стара Европа. Така че е крайно време да обърнем поглед към процесите в Централна и Източна Европа“, каза Шюсел.