След като България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското пространство на 1 януари тази година, електрическият кораб в Силистра вече извършва множество пътувания до румънския град Кълъраш. Проектният мениджър във варненската компания за корабостроене “Галера 07”, Андрей Станев, сподели това по време на пресконференция в Бургас. Той подчерта важността на маршрутите като пример за свързаност, която подпомага туризма с иновативни и екологично чисти транспортни средства.
Фирмата, специализирана в производството на високотехнологични плавателни съдове, се фокусира върху зелените технологии като хибридни и напълно електрически кораби. Станев напомни, че първият изцяло електрически катамаран беше изграден за общината в Силистра. Този кораб може да работи от пет до седем часа и се зарежда за около два часа, обясни той. Той изрази надеждата си, че подобен модел на воден транспорт може да се развие и между градове като Созопол и Несебър, а също и между Варна и Бургас.
„Водният транспорт може да облекчи голям туристически поток между курортите във Варненска и Бургаска област“, допълни проектният мениджър на “Галера 07”, предлагащ и плавателни съдове с „подводни крила“.
Ние работим с партньорски компании, които осигуряват необходимите материали за стабилност и комфорт на пътниците. Това е идеално решение за малки плавателни съдове в Черно море, посочи Станев. Той подчерта важността на сътрудничеството с университети като Технически университет – Варна и Центъра по хидро- и аеродинамика към Българската академия на науките за развитието на българската корабостроителна индустрия.
За да продължим с проектирането, необходимо е да преминем през различни тестове, включително и с участието на научната общност, обясни Станев. Той беше лектор на четвъртия международен форум „Авио/транспортна свързаност и туризъм“ в Бургас, организиран от Асоциация „Рафаел – инфо, култура и туризъм“ и Асоциацията на българската авиационна индустрия.