Кандидатурата за президент на Гордана Силяновска, издигната от ВМРО-ДПМНЕ, е внесена в Държавната избирателна комисия на Северна Македония не чрез гражданската подписка, а чрез подписите на 30 депутати. Това съобщи говорителят на Социалдемократическия съюз на Македония (СДСМ) Богданка Кузеска.
„(ВМРО-)ДПМНЕ не е събрала валидни, законни подписи за своя кандидат-президент Гордана Силяновска-Давкова. Очевидно, както фалшифицираха проучванията, от (ВМРО-)ДПМНЕ искаха да фалшифицират и подписите и когато разбраха, че ще се проверява законността на всяка подписка, не ги внесоха“, каза на пресконференция Кузеска.
Последваха реакции от изборния екип на кандидата за втори президентски мандат, подкрепен от СДСМ, Стево Пендаровски и от самия СДСМ, откъдето попитаха дали наистина са събрани обявените над 28 000 подписа и защо гражданите са били мобилизирани в деня след издигането на Силяновска да чакат с часове пред офисите на Държавната избирателна комисия, за да се подпишат в нейна подкрепа.
Според закона в Република Северна Македония кандидат-президент може да бъде издигнат чрез гражданска подписка от поне 10 000 избиратели или с 30 подписа на депутати. Въпреки наличните депутатски подписи за Силяновска тя обяви, че ще потърси и подкрепата на гражданите. След опашки от граждани в офисите на Държавната избирателна комисия, в следобедните часове на 3 март, само няколко часа след началото на събиране на подписи за Гордана Силяновска, председателят на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски обяви, че вече са събрани 20 000 подписа, а при актуализиране на информацията от Държавната избирателна комисия обявиха, че за нея са се подписали 28 086 граждани.
„Жалко, че Прошки отмина, защо сега трябва да търсят прошка от онези граждани, които се подписаха за президентската ѝ кандидатура и чиито подписи се озоваха на бунището. Не разбирам как е възможно една „голяма“ и „народна“ партия да си позволи лукса от процеса на събиране на подписи да направи шоу за един ден, да накара хората да чакат дисциплинирано на опашки пред офисите на Държавната избирателна комисия или при нотариусите… Как е възможно описаното като „човешко и гражданско неподчинение“ и легитимация (за Силяновска) изведнъж да се превърне в маловажна дреболия в процеса на кандидатстване, който сега е подкрепен с подписи на депутати? Казвам уж, защото все още ми се иска да вярвам, че случилото се на 3 март не е обикновен политически блъф и спектакъл“, обяви в социалните мрежи кандидат-президентът на „Левица“ Биляна Ванковска.
От ВМРО-ДПМНЕ отхвърлиха обвиненията.
„Наясно сме с намерението на Пендаровски и СДСМ да продължат да повдигат теми, които са извън реалността и това е още едно доказателство за желанието им да прикрият провала и поражението, което ги очаква (на изборите). Внасянето на кандидатурата е техническа процедура, проф. Силяновска- Давкова имаше исторически най-голяма подкрепа от страна на гражданите по време на събирането на подписи за нейната кандидатура и това е най-голямата болка на Пендаровски и СДСМ”, се казва в съобщение на ВМРО-ДПМНЕ.
След официалното изтичане на срока за подаване на документите за кандидатурите за кандидат-президенти, Държавната избирателна комисия ще ги провери , а редът на имената на кандидатите в бюлетината, определен след жребий, графикът с имената в бюлетината ще стане известен най-късно до 30 март. Предизборната кампания за първия тур на президентските избори започва официално на 4 април и ще продължи до 22 април в полунощ. Първият тур на президентските избори в страната ще се проведе на 27 април.