Вчера беше добър ден за България.
Все пак има реални шансове за влизане в еврозоната – предстои да видим с какво доверие в Европа се ползва правителството на Желязков. Защото е ясно, че не дали изпълняваме или не с малко критериите е важно, а как Европа ни възприема в новия геополитически пъзел.
Влизането в Еврозоната ще направи доста по-трудно отклонението на България от Европа към политиките на глобалния криминален естаблишмънт. Да, криминален, защото лидерите на новата “консервативна” вълна вече са или с присъди, или се издирват за присъди. А всички знаем колко сродни по манталитет хора управляват България. Затова да изчакаме с аплодисментите.
В деня на руската агресия в Украйна, САЩ продължиха политиката си по Възкресение на политически труп. Тръмпизмът нанесе непоправим удар върху репутацията на Америка като я нареди в гласуване на резолюция на ООН редом до Русия и Северна Корея.
Но такава е гениалната преговорна тактика на Тръмп, както ни уверяват неговите фенове. В края на краищата – той само обеща бърз край на войната, а не справедлив мир, нали. А Украйна май я чака съдбата на Чехословакия след мюнхенския мир.
Да се готви Европа. Надеждата е в новия германски кланцлер, който може да стане основател на общата европейска отбрана, заедно с Макрон. Защото само паритетна военна сила на САЩ и Китай и много по-силна от Русия може да спаси Европейския Съюз.
Но да не сме такива песимисти.
Икономическата политика на Тръмп – заради която получи вота на 40% от гласувалите за него скоро ще се обърне срещу тях.
Тарифната му политика носи всички шансове за по-висока инфлация, по-нисък растеж, по-голяма безработица. Без да влизам в подробни анализи ще спомена, че в момента митата на ключови стоки от 25% са по-високи от митата от 20%, наложени с акта Смут-Холи от 1930 г. Този акт предизвиква превръщането на икономическата криза от 1929 г в Голяма депресия и се смята за най-позорния акт на Конгреса през 20 век.
Уроците се учат по трудния път и на гърба на стотици милиони хора. Но само влизането на САЩ в остра рецесия ще обърне базата на Тръмп срещу него и ще постави началото на края на неговия култ.
И да видим дали ще издържи втория мандат.
Впрочем, и двамата президенти, с които сравняват Тръмп – Макинли и Никсън – напускат президентството месеци след началото на … втория си мандат.
*Текстът е публикуван във фейсбук профила на автора. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ