България разполага с огромни количества снаряди, които трябва да бъдат утилизирани и затова е важно да се разгледа възможността те да бъдат изпратени на Украйна, каза Велизар Шаламанов в интервю за БГНЕС. Той добави, че снарядите са от съществено значение за Украйна и предложи Министерството на отбраната да бъде много по-активно в тази насока.
Експертите смятат, че изпращането на снаряди на Украйна няма да намали отбранителната способност на България, а напротив – може да доведе до нейното усъвършенстване, каза Шаламанов. Той призова за решителни действия по този въпрос, тъй като 2024 година е решаваща за личния състав и количеството на боеприпасите, които Русия може да мобилизира.
„България разполага с големи запаси и голяма производствена мощност. Снарядите са критично важни за Украйна. При това политическо мнозинство в парламента и при тази огромна подкрепа в НС към Украйна, очаквам МО да бъде много по-активно и като предложения към НС за взимане на решения и на ниво МС, където могат да бъдат взимани тези решения“, заяви Шаламанов.
Според него помощта за Украйна по никакъв начин не трябва да намалява отбранителната способност на България, а напротив трябва да доведе до нейното повишение.
„Това ще стане и с многонационалната бойна група, с взетото решение от парламента за разполагане с ускорени темпове на зенитни ракетни комплекси, на брегови ракетни комплекси. Всичко това може да бъде много сериозно основание България да бъде в критичен момент много по-действена в помощта за Украйна по един много по категоричен начин. Защото 2024 г. е решаваща, не защото е третата година на войната, а защото Русия мобилизира своята военна промишленост и ще продължи да повишава количественото съотношение в нейна полза и като боеприпаси, и като личен състав, ако ние не помогнем решително на Украйна. Един неблагоприятен изход за Киев от това противоборство може да се окаже фатален за Европа и в частност за България“, заяви Шаламанов.
2024 г. ще се окаже ключова за Украйна от гледна точка на снарядите и боеприпасите. На 23 януари НАТО подписа договори на стойност 1,2 млрд. долара за придобиване на над 200 000 155-милиметрови артилерийски снаряда в отговор на руската инвазия в Украйна. На 19 януари ЕС заяви, че до края на тази година ще разполага с капацитет за производството на над 1,3 млн. снаряда, като преимуществено по-голямата част от тях ще отидат за Украйна.