Начало Анализ Вашингтон не позволи Украйна да удря с американски ракети във вътрешността на...

Вашингтон не позволи Украйна да удря с американски ракети във вътрешността на Русия

54
Зеленски
Снимка: БТА

Посещението на украинския президент Володимир Зеленски в САЩ повдигна много нови въпроси относно перспективите за сериозен отпор срещу руските сили. Освен допълнителната помощ за Украйна, която бе анонсирана от президента Джо Байдън, целта на посещението беше и да се реши въпросът с използването на американско оръжие по цели във вътрешността на Русия.

Часове преди визитата на Зеленски руският президент Владимир Путин обяви промени в ядрената доктрина на страната, които предвиждат ядрен отговор

ако неядрена държава извърши агресия срещу Русия,

с участието или подкрепата на ядрена държава. Тези действия ще бъдат приемани като съвместна атака срещу руската държава.

По време на посещението си в САЩ украинският президент Володимир Зеленски заяви пред американски конгресмени, че основният му приоритет е да получи разрешение от САЩ да изстрелва ракети с голям обсег за поразяване на военни цели в Русия.

Байдън се срещна със Зеленски в Белия дом, но не удовлетвори искането на Киев да даде разрешение за изстрелването на произведени в САЩ ракети по цели надълбоко в територията на Русия, пишат американски медии.

Вместо това, той обяви предоставянето на още военна помощ

и нови средства за противовъздушна отбрана, като Белият дом се опита да покаже силна подкрепа за Украйна, като същевременно отхвърли основната ѝ молба.

Междувременно, „Ню Йорк таймс“ информира за оценка на разузнавателните служби на САЩ, в която се споменават рисковете от допускането на удари на далечни разстояния от страна на Украйна.

Разузнавателните служби стигнали до заключението, че удовлетворяването на искането на Украйна за използване на западни ракети срещу цели надълбоко в Русия може да

предизвика силни ответни действия, като в същото време няма да промени из основи хода на войната.

Разузнавателните служби на САЩ смятат, че Русия вероятно ще отвърне с по-голяма сила на САЩ и съюзниците им, вероятно със смъртоносни атаки, ако те се съгласят да дадат на украинците разрешение да използват доставяните от САЩ, Великобритания и Франция ракети с голям обсег за удари надълбоко в Русия, цитира „Ню Йорк таймс“ американски служители.

Оценката на разузнаването, която не е била съобщавана по-рано, също така

омаловажава ефекта, който ракетите с голям обсег ще имат

върху хода на конфликта, тъй като украинците в момента разполагат с ограничен брой от тези оръжия и не е ясно колко още могат да бъдат предоставени от западните съюзници.

Оценката подчертава това, което анализаторите на разузнаването смятат за потенциален риск и несигурни ползи от решението с голям залог, което сега зависи от президента Байдън.

Американската вицепрезидентка Камала Харис индиректно осъди политиката на кампанията на Доналд Тръмп за прекратяване на войната на Русия срещу Украйна като „предложения за капитулация“, отбелязва „Гардиън“, цитиран от БТА.

Обръщайки се към Зеленски в Белия дом, Харис заяви, че „някои в моята страна“ ще окажат натиск върху Украйна да приеме мирно споразумение, в което тя се отказва от суверенната си територия и неутралитет, за да сключи мир с Владимир Путин.

Тези предложения са същите като тези на Путин и нека бъде ясно, че това не са предложения за мир“, каза тя. „Това са всъщност предложения за капитулация, което е опасно и неприемливо“, подчерта Харис.

Въпреки че тя не спомена Доналд Тръмп или Джей Ди Ванс по име, тези условия за мир много приличат на изложените от кандидата на републиканците за вицепрезидент на САЩ в интервю по-рано този месец, отбелязва „Гардиън“.

След тези изказвания Зеленски публично заклейми Ванс като „твърде радикален“, което предизвика конфликт със съюзниците на Тръмп, чиято кулминация бяха обвиненията в намеса в изборите и призивите на републиканците Украйна да уволни посланика си във Вашингтон.

По време на посещението на Зеленски в САЩ се появи и втора сюжетна линия –

отказаната от украинския президент среща с Доналд Тръмп.

По-късно обаче милиардерът анонсира пред репортери, че все пак ще се срещне със Зеленски в „Тръмп Тауър“ в Ню Йорк днес.

На пресконференция той отхвърли критиките на Харис и настоя, че иска само да спре „ужасяващото шоу, което се случва“.

На въпроса дали Украйна трябва да се откаже от териториите си, Тръмп не се ангажира с ясен отговор, а каза:

Имаме нужда от мир. Трябва да спрем смъртта и разрушенията.“

Преди да обяви срещата със Зеленски, Тръмп публикува в социалните мрежи предполагаемо съобщение от украинския президент с молба да се види с него.

В съобщението, което не бе потвърдено от украински представители, се казва, че „трябва да се стремим да се разберем“.

Решението за публично оповестяване на нещо, замислено като частна комуникация, е напомняне за напрежението между Тръмп и Зеленски, посочва „Гардиън“.

Зеленски е изправен пред трудна битка за осигуряване на подкрепа за плана си поради предпазливостта на висшите служители в правителството на Байдън, които не искат да дават на Русия претекст за по-нататъшна ескалация на конфликта, както и поради предстоящите президентски избори през ноември, които могат да доведат до преизбирането на Доналд Тръмп.

Преди срещата Байдън обяви над 8 млрд. долара военна помощ за Киев, като я нарече

„рязко увеличаване на помощта за сигурността на Украйна и серия от допълнителни действия, които да помогнат на Украйна да спечели тази война“.

Помощта включва предоставянето на боеприпаси със среден обсег тип „планираща бомба“, изстрелван от изтребители, които ще позволят на украинските сили да нанасят удари по руските войски и снабдителни линии от по-безопасни за тях разстояния.

Пакетът включва допълнителни батареи и ракети за противовъздушна отбрана „Пейтриът“, безпилотни летателни системи и мерки за укрепване на отбранителната индустриална база на Украйна, заяви Байдън.

САЩ също така ще разширят обучението за допълнителни пилоти на изтребители Ф-16, като през следващата година ще бъдат обучени допълнително 18 пилоти.

Зеленски заяви в публикация в социалните мрежи: „Ще използваме тази помощ по възможно най-ефективния и прозрачен начин, за да постигнем основната ни обща цел: победа на Украйна, справедлив и траен мир и трансатлантическа сигурност.“