Начало Пари Българската търговско-промишлена палата подкрепя необходимостта от промяна на районите за планиране, съобщи...

Българската търговско-промишлена палата подкрепя необходимостта от промяна на районите за планиране, съобщи организацията

44
Българската търговско-промишлена палата подкрепя необходимостта от промяна на районите за планиране, съобщи организацията

Становището на Българската Търговско-Промишлена Палата (БТПП) отразява подкрепата им за идеите на неправителствени организации и местната власт от Югозападния планов регион относно необходимостта от промяна в картата на регионалните помощи в България, съобщават от Палатата чрез своята уебстраница.

БТПП призовава за бърз старт на диалог с институциите относно изменението в картата на планиращите райони, като се вземат предвид последните актуални данни за икономическото развитие и демографския статус на регионите, и се спазват формалните критерии и принципа на равен достъп. Те смятат, че картата на планиращите райони в България трябва да бъде оптимизирана, като се намали броят им, за да се осигури по-добро управление на регионалната политика.

Също така, БТПП подкрепя идеята новата карта на районите да осигури равен достъп до финансиране за области като Благоевград, Кюстендил, Перник и София (област), без да ги ощетява. Те настояват карта на планиращите райони да отговаря на условия като равен достъп до финансиране и спазване на формалните критерии на ЕС за определени райони на ниво NUTS2 в дългосрочен план.

БТПП апелира към държавните институции, включително Министерството на регионалното развитие и благоустройството, и Националния статистически институт, да водят отворен и активен диалог с всички заинтересовани страни, заедно с местната власт и неправителствения сектор, за да се избере най-добрият вариант за одобрение от Европейската комисия.

В момента два от шестте планирани района (Северозападен и Северен централен) не отговарят на формалните критерии за NUTS2 в ЕС, защото населението им е под 800 000 души, отбелязват от БТПП. Те подчертават, че настоящата система засяга области като Благоевград, Кюстендил, Перник и София (област), които имат нужда от по-справедливо рамкиране.

Според БТПП, критерият за по-слабо развитите райони е брутният вътрешен продукт на човек от населението да бъде до 75% от средното ниво в ЕС. Това значи, че области като Кюстендил, Перник и Благоевград на показател около 30-35%, а София (област) на 54%. Събирането на тези области със столицата, която е на 127%, води до издигане на Югозападния район над границата от 75% и затруднява достъпа до европейски ресурси за тях.

Изследване на ИПИ указва, че София не трябва да бъде обединена с други райони, защото е на почти 130% от европейското икономическо ниво. В началото на октомври Асоциацията на индустриалния капитал в България изрази мнение, че е необходима спешна промяна в районирането на страната и предложи пет алтернативи, едната от които включваше отделен район за София град.