Начало Водещи България е втората с най-нисък дълг в ЕС

България е втората с най-нисък дълг в ЕС

39
България вече не е с най-нисък дълг към БВП в ЕС

Напук на празните политически приказки, идващи основно от ГЕРБ и ИТН, че бюджетът е пробит и че има дупка, Eвростат излезе с поредно доказателство за това, че всъщност финансовата система на страната е стабилно. Страната ни е втора в Европа по най-нисък дълг, показват данните.

Според данни тях правителственият дълг на страната като процент от БВП е по-висок само от този на Естония, която е с най-ниския дълг – 24% от БВП.

През третото тримесечие на 2024 г. съотношението на дълга спрямо икономиката в България е достигнало 24,6 процента, показват предварителните данни на европейската статистическа служба.

По този показател страната ни се нарежда с държави като Люксембург и Швеция.

Данните идват на фона на това, че дългът всъщност е нараснал – в сравнение с второто тримесечие на миналата година, дълговото ниво е нараснало с 2,4 процентни пункта, което прави страната ни с най-голям ръст на дълга спрямо БВП в третото тримесечие в сравнение с предишното, сочат също данните на Евростат.

На трето място по най-нисък дълг в ЕС остава Люксембург с 26,6 процента.

След България, най-бързо нарастване на съотношението дълг към БВП през третото тримесечие показа Румъния (с 2 процентни пункта), а след нея са Финландия и Франция с по 1,4 процентни пункта ръст.

Годишната инфлация за декември е 2.2%. Изпълняваме ли критериите за еврозоната?

Най-съществено намаление на дълга през третото тримесечие на 2024 г. в сравнение с второто, Евростат отчита в Португалия, Словения и Гърция (съответно 3,2 на сто, 2,6 на сто и 1,8 на сто).

Страните с най-високи нива на дълг в ЕС през третото тримесечие са Гърция (158,2 процента), Италия (136,3 процента) и Франция (113,8 процента).

Към края на третото тримесечие на 2024 г. съотношението на брутния държавен дълг към БВП в еврозоната е 88,2 процента и остава без промяна в сравнение с края на второто тримесечие на 2024 г. В ЕС съотношението също е стабилно и е 81,6 процента.

Сравнявайки с третото тримесечие на 2023 г., държавният дълг в еврозоната леко намалява (от 88,4 на 88,2 процента), докато в ЕС се забелязва малко увеличение (от 81,5 на 81,6 процента).

Само преди десетина дни НСИ потвърди, че инфлацията за 2024 г. е 2.2% спрямо предходната година. Средногодишната инфлация за периода януари 2024 – декември 2024 г. спрямо периода януари 2023 – декември 2023 г. е 2.4%.

Тези три цифри показват, че българската икономика и финанси са в изключително добро здраве и сме абсолютно подготвени за еврозоната.

 

Източник БТА