В сряда посланиците на страните от Европейския съюз единодушно решиха да започнат преговори за членство с Албания.
Това решение беше взето на 15 октомври в Люксембург по време на Междуправителствената конференция „ЕС-Албания“, където ще бъде отворена глава „Основополагащи въпроси“.
Тази стъпка фактически разделя Албания от Република Северна Македония (РСМ), след като двете държави досега бяха обявявани за пакет в преговорния процес.
Причината за това разделение е, че РСМ не е изпълнила задълженията си, включително вписването на българите като държавнотворна народност в преамбюла на конституцията. Северна Македония не е била включена в дневния ред на срещата на посланиците.
Гърция, от своя страна, е потвърдила, че Албания е разрешила споровете си с нея, което е допринесло за решението за започване на преговори с Тирана.
Тирана има зелена светлина още от 2020 г., но не може да продължи напред заради вътрешнополитическите проблеми в Северна Македония и конфликтът между Скопие и София.
Албания заяви, че иска да стане член на ЕС през 2009, а от 2014 беше призната за официален кандидат-член.
От идването на Христиан Мицкоски (ВМРО ДПМНЕ) на власт в Северна Македония отношенията с България бяха влошени, а последният скандал се оказа разпален заради липсващо знаме в Президентството по време на визита на държавния глава Гордана Силяновска-Давкова.
През юли 2022 г. имаше направено европейското предложение, което даде възможност на Северна Македония да върви напред – става въпрос за промените в Конституцията и реформи, които са от съществено значение за европейския път на страната. В същото време риториката в страната е, че няма да бъдат направени промени в Конституцията „под български диктат“.