Начало Новини Бизнес група призова нововъзникващите икономики от Азиатско-тихоокеанския регион да емитират климатични облигации,...

Бизнес група призова нововъзникващите икономики от Азиатско-тихоокеанския регион да емитират климатични облигации, обвързани с кошница от валути

39
Бизнес група призова нововъзникващите икономики от Азиатско-тихоокеанския регион да емитират климатични облигации, обвързани с кошница от валути

Група бизнес ръководители призова нововъзникващите икономики в Азиатско-тихоокеанския регион да емитират климатични облигации, индексирани към кошница от валути, което би намалило риска от валутни колебания при набирането на средства за осъществяването на преход към въглеродна неутралност, предаде Ройтерс.

Групата, включваща Консултативния съвет на предприемачите (ABAC) към Организацията за Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество (АТИС – APEC), предложи и стартиране на пилотна програма за разработване на доброволен пазар на въглеродни емисии в Азиатско-тихоокеанския регион.

„Това, което се опитваме да създадем, е оперативно съвместима или взаимно търгуема мрежа за доброволни въглеродни кредити в Азиатско-тихоокеанския регион, която може да ускори прехода на региона към общество с ниски въглеродни емисии“, заяви по време на пресконференция Хироши Накасо, ръководител на работната група по финанси и инвестиции на Консултативния съвет на предприемачите.

Съгласно програмата страните ще извършват трансгранични сделки с въглеродни кредити на пробна база, за да идентифицират проблемите и възможните решения, допълни Накасо.

В Азиатско-тихоокеанския регион липсват трансгранични стандарти или регулаторна инфраструктура за доброволен пазар на въглеродни емисии – механизъм, който насочва частното финансиране към климатични проекти.

Консултативния съвет на предприемачите да представи своите препоръки на срещата на върха на лидерите на АТИС, която ще се проведе в Лима през ноември. Тази година Перу е председател на АТИС, организация, представляваща почти половината от световната търговия.

В списъка с предложения фигурира призов към правителствата в региона да емитират 10-годишни облигации с лихви и главници, индексирани към кошница с валути.

Такива облигации ще дадат на развиващите се страни достъп до твърда валута за закупуване на слънчеви централи и съоръжения за съхранение на енергия и ще намалят риска от колебанията на обменния курс за кредиторите, каза Том Харли, един от ръководителите на проекта на работната група.