Начало Пари БАБХ прилага допълнителни мерки, насочени към ограничаване на разпространението на шарка по...

БАБХ прилага допълнителни мерки, насочени към ограничаване на разпространението на шарка по дребните преживни животни в Пловдивска област

29
БАБХ прилага допълнителни мерки, насочени към ограничаване на разпространението на шарка по дребните преживни животни в Пловдивска област

Ситуацията с епидемичните заболявания в Пловдивска област остава трудна поради шарка при дребните преживни животни. За справяне с този проблем, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) предприема нови мерки, насочени към предотвратяване на разпространението на инфекцията, съобщиха от институцията. В момента в областта са установени 54 огнища на заболяването. Най-сериозно засегнати са общините „Марица“ и Раковски, а броят на засегнатите животни в региона приближава 3000.

От днес са въведени допълнителни ограничения относно достъпа до животновъдни обекти. Забраняват се посещенията от служители на Държавен фонд „Земеделие“, Общински служби „Земеделие“ и други контролни органи. Временно се прекратяват и посещенията на ветеринарни специалисти, имащи договори за обслужване на обекти за отглеждане на дребни преживни животни. Достъпът до тези обекти ще бъде разрешен само при сигнал или при данни за влошено здравословно състояние на животните. Събирането на сурово мляко от фермите също е спряно. С отделно указание от Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството, са прекратени и посещенията на представители на развъдни асоциации.

Досегашните ограничения продължават да важат, включително забраните за пашата, транспорт и търговия с дребни преживни животни в Пловдивска област. Провежда се интензивна дезинфекция в животновъдните обекти и на транспортните средства, които влизат и излизат, включително тези, събиращи сурово мляко.

Животновъдите трябва да ограничат достъпа на външни лица до своите обекти, освен ако не са ангажирани с дейността им. Подчертава се нуждата от стриктно спазване на биосигурностните мерки във всички животновъдни места. Забраната за провеждане на пазари и изложби на дребни преживни животни в страната остава в сила.

В рамките на мерките за справяне с епизоотични ситуации се използват два основни метода за унищожаване на животни – загробване на одобрените терени и инсинерация. Първоначално се прилага първият метод, а по-късно, с цел оптимизация на процеса, беше преминато към инсинерация, в съответствие с нормативната уредба и оценката на експерти.