Начало Пари Асоциация на инкаминг агенциите: Лято 2025

Асоциация на инкаминг агенциите: Лято 2025

44
Асоциация на инкаминг агенциите: Лято 2025

„Прогнозите за предстоящия туристически сезон изглеждат позитивни – определено по-добри в сравнение с 2024 г.“, коментира в интервю за БТА Иван Грошев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на инкаминг агенциите. Той отбеляза, че интересът от Германия и Обединеното кралство остава силен, докато Полша и Румъния показват възможности за растеж в контекста на миналата година. Грошев изрази надежда, че резултатите от летния сезон ще се доближат до тези от 2019, но беше предпазлив относно надминаването им.

Според него основните пазари, които ще подтикнат растежа в туризма това лято, са Румъния, Полша, Чехия, Обединеното кралство и Германия. „Обобщавайки, можем да бъдем оптимисти за предстоящия сезон, но не трябва да губим бдителност или да приемаме успеха за даденост“, посочи председателят на асоциацията.

Грошев призова туристическите институции да предприемат мерки за подкрепа на авиокомпаниите и туроператорите, не само за увеличаване на туристическите потоци, но и за удължаване на сезона.

Той посочи предизвикателствата, пред които ще бъде изправен туристическият сектор през това лято, включително краткия сезон и недостига на работна ръка.

По отношение на ценовата политика, Грошев отбеляза, че офертите за Западна Европа са нараснали с 5-7%, като подчерта, че цените зависят от баланса между търсенето и предлагането.

Чуждестранните гости

„Стабилно търсене наблюдаваме от Германия и Обединеното кралство. За съжаление, един от големите играчи на британския пазар е прекратил операцията си, но се надявам останалите да компенсират,“ коментира Грошев, визирайки туроператора Balkan Holidays UK, който е сменил собствеността си и е спирал активностите в България за лято. Той смята, че централноевропейските пазари се представят стабилно, близо до предходните години.

Относно Полша – важен пазар за нас – Грошев посочи, че очакваме да постигнем схожни резултати с миналата година, което предполага възможности за напредък през 2024 г. Той добави, че румънският пазар вероятно ще отчете малък ръст, особено след влизането на България в Шенген, което ще насърчи спонтанните и краткосрочни пътувания, тъй като преминаването на границата вече няма да е затруднение.

Недостигът на полети от важни пазари обяснява по-предпазливото очакване на Грошев за лятото в сравнение с 2019 г. Той припомни, че една от основните туристически групи в Европа вече не оперира, а нейното отсъствие има значително влияние върху България.

Председателят на Асоциацията насърчава туристическите институции да разработят програми, които да увеличат туристическия поток и да удължат активния сезон. Според него, подобни действия вече се прилагат от конкурентни дестинации и резултатите са положителни.

Грошев подчерта, че основните източници на ръст в туризма за България ще бъдат Румъния, Полша, Чехия, Обединеното кралство и Германия, благодарение на атрактивното съотношение цена-качество, добро обслужване, приятен климат, сигурност и стабилна политическа среда.

Той допълни, че вече не става въпрос само за „къде“, а за „защо“ хората избират дестинации, оценявайки преживяванията, които могат да получат. Устойчивото развитие на региона също е все по-значим фактор в техния избор, отбеляза председателят.

Почивките на българите

Грошев, посочвайки, че не е експерт на местния пазар, сподели, че наблюденията му сочат, че българите предпочитат Южното Черноморие, като залагат на малки хотели и еко-съобразни места за настаняване. „Вярвам, че нашите сънародници харесват къмпингите и караваните, тъй като търсят връзка с природата,“ отбеляза той.

Нов сезон с познати проблеми

Краткият сезон остава основен проблем за туризма, ограничавайки приходите до четири-пет месеца лято, вместо целогодишен поток, какъвто имат другите икономически сектори. „Това поставя значителен финансов и оперативен натиск“, посочи Грошев и настоя, че усилията за удължаване на сезона трябва да са основен приоритет.

Продължаваме да обсъждаме недостига на работна ръка. Надявам се министерствата да разработят програми за привлекателност на чуждестранни работници, заяви Грошев. Много от тях идват от страни с високи стандарти на обслужване, което би могло да подобри качеството на услугите у нас.

Той счита, че интересът към работа в туризма е намалял, особено след пандемията. „Трябва да заимстваме успешни практики от съседни държави, за да подобрим програмите за безработица и да мотивираме хората да навлязат в сектора“, добави Грошев.

Според него необходима е по-голяма инвестиция в маркетингови дейности за популяризиране на страната, свързани с бюджета на Министерството на туризма. „Нуждаем се от последователна комуникационна политика, която да представя красотите и предимствата на България,“ каза той, като посочи необходимостта да се избягват негативни заглавия, които рядко дават положителен имидж на страната.

Цените това лято

Грошев подчерта, че не можем да правим общи заключения, тъй като цените зависят от конкретни пазари, условия за настаняване и предлагане. „Офертите за Западна Европа показват нарастване от 5 до 7%, а ценовите нива се определят от търсенето. При недостатъчно търсене цените ще паднат, но при увеличено търсене, те ще нараснат“, добави той. Технологията позволява динамика на цените, която реагира на клиента, подчерта Грошев.

„Смятам, че ценовите нива могат да бъдат приемливи, стига доставчиците да не прибягват до нечестни практики. Измамите отблъскват туристите, дори и офертата да е много изгодна“, каза Грошев.

Удължаване на сезона

„Единственият начин да удължим сезона е всички заинтересовани страни да се обединят и обсъдят своя принос и ангажимент. Досега подходът беше да разчитаме на съседа да поеме отговорността“, заяви Грошев. „Голям туристически оператор в Европа подчерта, че не само авиокомпаниите трябва да поемат риска. Местната власт, търговците и ресторантите също трябва да се ангажират“, добави той.

„Изключително е важно курортите да бъдат в перфектно състояние преди началото на сезона. Текущата логика е неправилна – чакаме клиента да пристигне и след това решаваме проблемите, за да избегнем загуби. Трябва да разглеждаме разходите като инвестиции“, каза Грошев. „Ако не инвестираме, винаги ще се чудим как можем да удължим сезона“, заключи той.

БТА представя серия от прогнози на браншови организации за предстоящия летен сезон в България до 1 юни, когато вечерта след откриването на сезона Агенцията организира седмото издание на форума „БГ Туризъм“ в Поморие. Досега бяха публикувани прогнозите на Институт за анализи и оценки в туризма, Българската асоциация на туристическите агенции, Обединение „Бъдеще за туризма“, Националния борд по туризма, Сдружението на заведенията в България.