Валери Дреников, който е заместник-председател на Асоциацията на търговците на енергия в България, предложи създаването на работна група, в която да участват всички заинтересовани страни, заедно с целта за пълна либерализация на енергийния пазар. Предложението бе направено по време на четвъртото издание на форума „Пауърс Съмит“ (Powers Summit), който събира представители от правителството, политическите партии и бизнеса, за да обсъдят предизвикателствата и възможностите за България. Събитието се провежда в „София Тех Парк“.
Дреников подкрепя идеята за либерализация на електроенергийния пазар като правилния път за напредък в сектора. Въпреки това изразява загриженост, че настоящият формат на либерализация носи рискове за всички участници – от потребителите до доставчиците и бизнеса. Либерализираният пазар ще бъде част от единния европейски пазар, където всички участници ще са под равни условия, коментира Дреников.
Той също изрази загрижеността си, че електроенергийният пазар е силно регулиран, което затруднява неговото управление. Регулацията засяга производителите с лимити на приходите и крайните клиенти с лимитирани цени. Търговците също са регулирани чрез бюджет за 2024 г., определяйки таван на приходите им.
Според Дреников, откритата комуникация е необходима за постигане на ясни перспективи и предвидимост. Трябва да има яснота кога пазарът ще бъде либерализиран, за да участниците могат да управляват рисковете си.
Важно е България да спре да използва енергетиката за социални цели, а либерализацията на пазара трябва да включва широк спектър от експерти, представители на всички участници, както и министерствата на финансите и социалната политика. Предложението е създаването на работна група, за да се чуят всички гласове относно либерализацията и да се формулира ясна визия за кратко и дълго време.
Никола Газдов, председател на Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия, коментира, че настоящата геополитическа обстановка е сложна, особено за електрическия пазар през последните години. Кризата с COVID-19 и войната в Украйна имат влияние върху енергийния сектор.
Меглена Русенова, председател на Българската фотоволтаична асоциация, призова за законодателна подкрепа за новите енергийни мощности, за да се гарантира надеждността на доставките.