Археолози откриха останките на над 40 деца, за които се смята, че са са били ритуално принесени в жертва преди повече от 600 години край днешния град Трухильо, в северната част на Перу, съобщи Ройтерс.
„Много от тези останки имат прорезни рани по гръдната кост, някои по ребрата“, казва археологът Хулио Асенсио от мястото на разкопките. Всяко дете е било погребано отделно, допълва Асенсио.
Останките на двама възрастни и девет лами – за които се смята, че са дарове, представляващи източник на храна, дрехи и транспорт – също са открити наблизо.
Те вероятно са принадлежали на местната култура Чиму, която е доминирала в северната част на Перу от 700 г. до края на 1400 г., уточнява Асенсио.
Историците смятат, че детските жертвоприношения са били опит да бъдат успокоени боговете след проливни дъждове и наводнения пише БТА.
Десетилетия по-късно инките завладяват територията на културата Чиму.
Близо до сегашната находка беше открит и друг обект, за който се смята, че е масово жертвоприношение на 140 деца от културата Чиму.
Всички са с прорезни рани по гръдната кост и ребрата, като се смята, че сърцата им са били извадени след това. Те са погребани със стотици лами.
В Перу има стотици археологически руини от редица предиспански култури до империята на инките, която се е простирала от днешния Южен Еквадор през Централно Чили преди около 500 години.