Начало България Анализ на пенсионната система и препоръки за нейното усъвършенстване прие Икономическият и...

Анализ на пенсионната система и препоръки за нейното усъвършенстване прие Икономическият и социален съвет

29
Анализ на пенсионната система и препоръки за нейното усъвършенстване прие Икономическият и социален съвет

Експертите в икономическият и социален съвет (ИСС) одобриха доклад за пенсионната система. Според доклада сегашният модел на пенсионно осигуряване в България е подходящ, но предлага промени за подобряване на всички три компоненти на системата. Източниците от ИСС обявиха, че този документ се изготвяше при близка година по инициатива на председателя на 49-то Народно събрание и скоро ще бъде публикуван официално.

Анализът е подробен и предлага балансиран подход към пенсионната реформа, събиращ работодатели, синдикални организации и граждански групи, посочиха от ИСС. Докладът беше обсъждал и одобрен в присъствието на заместник-министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров, както и на представители на Националния осигурителен институт, Националната агенция за приходите и Комисията по финансов надзор.

Необходимостта от реформи в пенсионната система изисква детенлив анализ, а в дългосрочна перспектива трябва да бъде създадена подходяща правна рамка, включваща и различни фондове, за да се подобри моделът, посочи скоро председателят на ИСС Зорница Русинова по време на форума „Пауърс Съмит“.

Съветът също така прие позиция относно „Регионите за планиране в Република България на ниво NUTS 2“, предложавайки корекции за стимулиране на регионалното развитие. По техния анализ, икономическото развитие на Югозападния регион е силно неравномерно. Становището отбелязва, че неравнопоставеният доход на София-град изкуствено увеличава общият благосъстояние на региона, което застрашава плановата безвъзмездна финансова помощ.

Класификацията на Югозападния регион като „регион в преход“ води до намаляване на средствата от фондовете и до по-ниски регионални помощи за предприятията в областите Перник, Кюстендил, Благоевград, София-област и София, според експертите. Те настояват, че формирането на статистическите райони трябва да бъде свързано с правни промени, за да се осигури подкрепа за регионалното развитие и достъп до европейските фондове за всички заинтересовани страни.

ИСС подчертава, че европейските фондове могат да укрепят икономиката и обществото. Инвестициите биха допринесли за увеличаване на брутния вътрешен продукт, намаляване на дълговете на компаниите и създаване на по-големи възможности за увеличаване на доходите. Необходимо е да се постигне национално съгласие относно европейските фондове не по-късно от март 2025 г., като през следващата година Европейската комисия ще представи предложенията си за Многогодишната финансова рамка за периода 2028 – 2034 г. Това становище беше представено пред служебния заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството Юра Йорданова-Витанова, както и представители на българските дирекции на Европейската комисия и Националния статистически институт.