Начало Водещи „Америка за България“ и организации от Нидерландия, Германия и Швейцария са мишена...

„Америка за България“ и организации от Нидерландия, Германия и Швейцария са мишена на Закона за чуждестранните агенти

134
Америка за България
Снимка: БТА

Приемане на Закон за регистрация на чуждестранните агенти би донесло вреда както за бизнеса, така и за гражданското общество в България.

Това стана известно от думите на Нанси Шилър, президент на Фондация „Америка за България“ в откриващо слово в рамките на дискусионния форум „Бизнес и гражданско общество: Партньори за по-добра среда“.

Събитието се провежда в Иновационен форум „Джон Атанасов“ на София Тех Парк, като организаторите са Фондация „Америка за България“ в партньорство с КРИБ и редица други работодателски, бизнес и граждански организации.

„Моето първо пътуване до България бе през 1992 година. Животът тогава бе действително труден. Гражданите се опитваха да се ориентират какво означава свободата и демокрацията, как животът им би се променил, какво означава това за техните деца. Имаше объркване и икономически стрес. Но имаше също и надежда за по-светло бъдеще. Вратите и границите бяха отворени, като възможностите изглеждаха огромни. Трудно е да се повярва, че 35 години по-късно има опасност вратите да бъдат затворени“, каза Шилър по повод проектозакон, предвиждащ задължителна регистрация на организации у нас, финансирани от чужбина.

„Фондация „Америка за България“ заедно с организации от Нидерландия, Германия, Швейцария и други страни са цел на Закона за чуждестранните агенти. Мога да ви уверя, че влиянието на този законопроект отива далеч отвъд“, каза тя, посочвайки, че подобен закон би оказал негативно влияние сред цялото общество.

Шилър даде за пример инициативи в подкрепа на детското здравеопазване у нас и иновациите, финансирани от международни организации, които не биха били възможни, ако такъв закон за чуждестранните агенти съществува.

„Законът за чуждестранните агенти е вреден за бизнеса, вреди на възможността за набиране на талантливи служители“, каза Шилър, добавяйки, че няма такова нещо като здравословна бизнес среда без жизнено гражданско общество.

В рамките на форума Джордж Уелтън, изпълнителен директор на Американската търговска камара в Грузия, коментира ситуацията в страната си чрез видеоизказване.

По думите му Законът за чуждестранните агенти в Грузия има авторитарна природа, което е провокирало представяната от него организация да заеме ясна позиция срещу закона, въпреки че обикновено камарата избягва да участват в политически теми.

Приемането на този закон е имало влияние върху икономиката на Грузия и е провокирало ограничаване на чуждестранните инвестиции, стана известно от презентацията, пише БТА.

Според него това, че този закон в Грузия се приема като „руски закон“, поставя на дневен ред въпроса: „Как искате да изглежда вашата страна след 20 години – повече като Европейския съюз или повече като Русия?“.

Сирпа Раутио, директор на Агенцията на ЕС за основни права (FRA), също се включи във форума чрез видеообръщение. По думите й всяка страна трябва да създаде сигурна среда, където гражданското общество може да функционира.

Според Раутио FRA следи ситуацията със загриженост в България, тъй като е била информирана, че има разработки, които могат да наложат ограничения на гражданското общество.

Законопроектът за чуждестранните агенти е внесен от депутати на партия „Възраждане“ през септември 2024 г. в предходния 50-ти парламент.

„Целта на закона е осъществяване на държавен контрол и регулация на прозрачността и публичността спрямо източниците и целта на извършваните парични преводи и предоставяне на безвъзмездно материално подпомагане от чужбина на лицата“, пише в член 2 на законопроекта.