Начало България Актуални теми за опазването на околната среда обсъдиха министърът на околната среда...

Актуални теми за опазването на околната среда обсъдиха министърът на околната среда и посланика на Франция у нас

34
Актуални теми за опазването на околната среда обсъдиха министърът на околната среда и посланика на Франция у нас

Министър Юлиян Попов и френският посланик Мари Дюмулен обсъдиха важни теми, свързани с опазването на околната среда, съобщиха от пресцентъра на министерството.

Основен акцент в разговора беше вносът на батерии и соларни панели. Попов подчерта, че това е проблем, касаещ целия Европейски съюз. Той добави, че се разглеждат варианти за намаляване на таксите за бизнеса в тази сфера и че текат дискусии с различни браншови асоциации, които имат разнообразни мнения. Окончателно решение все още не е взето, но министърът акцентира на важността да се намери работещо решение.

Посланик Дюмулен изрази желанието на Франция да работи съвместно с България по различни проекти, свързани с европейските инициативи. По-специално беше обсъден енергийният сектор, включително ядрената, слънчевата и хидроелектрическата енергия. Тя акцентира и на ангажимента на Франция за опазване на морета и океани, а също и за биологичното разнообразие в морската среда. Дипломатът спомена две ключови инициативи, касаещи океаните – Споразумението по Конвенцията за морско право (BBNJ) и междуправителствения център „Меркатор“ за наблюдение на океаните.

В отговор Попов увери, че България има намерение да ратифицира Споразумението BBNJ в близко бъдеще, като уточни, че съответните документи вече са подготвени и чакат разглеждане от Министерския съвет. Той добави, че Министерството на околната среда и водите работи в партньорство с водещото Министерство на образованието и науката по проекта „Меркатор“ и акцентира на важността на научните изследвания в сферата на морските и океанските науки.

По въпросите за възобновяеми източници на енергия, министърът подчерта необходимостта от увеличаване на вятърната и соларната енергия в страната. Продължава активна работа по декарбонизация на индустрията чрез иновации и инвестиции за намаляване на въглеродните емисии, включително нови технологии и преход към чиста енергия. Посланик Дюмулен акцентира на важността да се намери баланс между ядрената, слънчевата и хидроелектрическата енергия за успешна декарбонизация и енергийна ефективност.

Обсъден е и механизма за корекция на въглеродните емисии на границите (CBAM). Министър Попов информира, че CBAM може да предложи защита на индустриите с високи въглеродни емисии срещу рискове от прехвърляне на производство в страни с по-слаби екологични стандарти, но е важно България да следи внимателно неговото приложение. Срещи с представители на индустрията и държавните институции се провеждат, за да се съберат различни гледни точки при формиране на националната позиция.

В края на разговорите двете страни изразиха готовност да задълбочат сътрудничеството си в тези области и да обсъдят бъдещите възможности.

На предишния ден министър Юлиян Попов се срещна с представители на сдружението „За Земята“ по тяхна инициатива, за да разгледат актуални въпроси относно качеството на въздуха в София. В срещата взеха участие и представители на Столичната община.