Начало Водещи Абу Мохамед ал Джаулани: Някогашен главатар от „Ал Кайда“, който сега е...

Абу Мохамед ал Джаулани: Някогашен главатар от „Ал Кайда“, който сега е лидер на сирийските бунтовници

49
Абу Мохамед ал Джаулани
Снимка: БТА

Като командир на клон на „Ал Кайда“, участвал в сирийската гражданска война, Абу Мохамед ал Джаулани (името му произлиза от наименованието на окупираните от Израел Голански възвишения – бел. ред.), беше фигура в сянка. Той остана извън общественото полезрение, дори и след като групировката се очерта като

най-мощната фракция, която воюва срещу президента Башар Асад.

Днес той е най-разпознаваемият бунтовник в Сирия и постепенно навлезе в светлината на прожекторите, след като през 2016 г. прекъсна връзките си с „Ал Кайда“, даде ново име на групировката си и се превърна във фактически владетел на контролираната от бунтовниците северозападна Сирия.

Трансформацията стана видима, откакто бунтовниците, водени от групировката „Хаят Тахрир аш Шам“, която преди бе известна с името „Джабхат ан Нусра“ („Фронт на победата“), миналата седмица превзе град Алепо.

Тогава Джаулани зае челна позиция и отправи послания, с които да успокои сирийските малцинства, отдавна изпитващи страх от джихадистите.

Напрежение в Сирия: Джихадисти превзеха Алепо, Русия призова властите в страната да въведат ред

Когато бунтовниците влязоха в Алепо – най-големият сирийски град преди войната, в интернет се появи видеозапис, на който се вижда как облеченият във военна униформа Джаулани издава заповеди по телефона, припомня на бойците директивите да пазят хората и им забранява да влизат по домовете.

От друго видео се вижда, че в сряда той е посетил цитаделата в Алепо, съпроводен от боец, развяващ знаме на сирийската революция.

В миналото „Джабхат ан Нусра“ избягваше този флаг,

виждайки в него символ на вероотстъпничество, но в последно време Джаулани го приветства, давайки знак на одобрение към по-широк кръг от сирийската опозиция.

Откакто започна офанзивата, той разпространява изявления с истинското си име Ахмед аш Шараа.

Джаулани се оказа по-умен от Асад. Той използва нови средства, промени своя имидж, създаде си нови съюзници и излезе на сцената с цялата си обаятелност“ за малцинствата, каза Джошуа Ландис, експерт по Сирия и ръководител на Центъра за близкоизточни изследвания в Университета на Оклахома.

Арон Лунд, сътрудник в мозъчния тръст „Сенчъри интернешънъл“ (Century International), смята, че Джаулани и „Хаят Тахрир аш Шам“ явно са се променили, но същевременно отбеляза, че са останали „доста твърдолинейни“.

„Това е пиар, но фактът, че изобщо полагат такива усилия, показва, че вече не са така лишени от гъвкавост, както в миналото“. Групировки от „старата школа“ като „Ал Каида“ или „Ислямска държава“ никога не биха направили нещо подобно“, допълни Лунд.

Джаулани и „Джабхат ан Нусра“ се проявиха като

най-мощната от многобройните бунтовнически фракции,

които изникнаха в началото на бунта срещу Асад преди повече от 10 години.

Преди да основе „Джабхат ан Нусра“, Джаулани се е сражавал в редиците на „Ал Кайда“ в Ирак, където освен това е лежал пет години в американски затвор. Той се е върнал в Сирия след началото на бунта, изпратен от тогавашния лидер на „Ислямска държава“ в Ирак Абу Омар ал Багдади, за да засили присъствието на „Ал Кайда“.

САЩ включиха Джоулани в списъка си с терористи през 2013 г., като заявиха, че „Ал Кайда“ в Ирак му е поставила задачата да отстрани правителството на Асад и да наложи в Сирия ислямския закон, известен като шериат.

Вашингтон също така посочи, че групировката „Джабхат ан Нусра“ е организирала самоубийствени атентати, при които са загинали цивилни и че е възприела насилствена сектантска визия.

Турция, която е основният чуждестранен поддръжник на сирийската опозиция, обяви „Джабхат ан Нусра“ за терористична организация, но същевременно Анкара подкрепя някои от другите фракции, сражаващи се в северозападната част на страната.

БЪРЗО РАЗРАСТВАНЕ

Джоулани даде първото си интервю за медиите през 2013 г., като лицето му бе обвито с тъмен шал, а камерата го снимаше в гръб. Той заяви пред телевизия „Ал Джазира“, че

Сирия трябва да се управлява съгласно принципите на шериата.

Близо осем години по-късно той даде интервю за предаването „ФРОНТЛАЙН“ на американската обществена телевизия Пи Би Ес. Той се показа пред камерата, облечен с тениска и яке.

Джоулани каза, че определянето му като терорист е нечестно и че се е противопоставил на убиването на невинни хора.

Джоулани описа подробности за това как за една година фракцията „Джабхат ан Нусра“ се е разраснала от осем мъже, дошли с него от Ирак, до 5000 души. Но той посочи, че неговата групировка никога не е представлявала заплаха за Запада.

Повтарям – нашата връзка с „Ал Кайда“ приключи, но дори и когато подкрепяхме „Ал Кайда“, ние бяхме против провеждането на операции извън Сирия и воденето (бойни) действия извън тази територия категорично противоречи на нашата политика“.

Той води кървава война срещу стария си съюзник Багдади, след като през 2013 г. „Ислямска държава“ се опита едностранно да подчини фронта „Джабхат ан Нусра“.

Въпреки връзките си с „Ал Кайда“, „Джабхат ан Нусра“ се смяташе за по-толерантна и не толкова жестока към цивилното население и други бунтовнически групировки в сравнение с „Ислямска държава“.

Впоследствие „Ислямска държава“ беше изтласкана от териториите, които беше завладяла в Сирия и Ирак, от редица противници, сред които и оглавявания от САЩ военен съюз.

Докато „Ислямска държава“ се срива, Джоулани затвърждава позициите на „Хаят Тахрир аш Шам“ в северозападната сирийска провинция Идлиб, създавайки гражданска администрация, наречена „правителство на спасението“.

Правителството на Асад смята „Хаят Тахрир аш Шам“ за терористи, също както и останалите надигнали се срещу Дамаск бунтовници.

Докато бунтовниците, последователи на сунтиския ислям, напредват с настъплението си, администрацията на „Хаят Тахрир аш Шам“ разпространи няколко изявления, с които се опитва да спечели доверието на шиитската религиозна общност на алауитите и на други сирийски малцинства.

Едно от изявленията

призовава алауитите да се отцепят от правителството на Асад

и да станат част от една бъдеща Сирия, „която не признава сектантството“.

В послание до жителите на християнски град, разположен на юг от Алепо, което бе разпространено в сряда, Джоулани увери, че те ще бъдат защитени, а собствеността им – опазена.

Освен това Джоулани призова местните жители да останат по домовете си и да отхвърлят „психологическата война“ на сирийското правителство.

„Той наистина е важна фигура. Основният бунтовнически лидер в Сирия, най-могъщият ислямист“, казва Лунд.

„Те са приели символите на по-широкото сирийско въстание…, които сега използват и се опитват да претендират за революционното наследство. Те искат да отправят посланието: „ние сме част от движението от 2011 г., хората, които се надигнаха срещу Асад, и също така сме ислямисти.“